ПП «Екотехніка»
Менеджмент природоохоронної діяльності, розробка звіту з оцінки впливу на довкілля (ОВД) та матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС),
екологічна експертиза

Логотип Kyivstar 067-410-27-50

Логотип Lifecell 063-821-31-65

Тел/факс: 0412-42-18-72

Очисні споруди каналізації

В Рішенні Ради національної безпеки і оборони України від 27 лютого 2009р «Про стан водних ресурсів держави та забезпечення населення якісною питною водою в населених пунктах України» зазначено, що «Внаслідок поступового виснаження і забруднення джерел прісної води, незадовільного технічного стану та зношеності систем водопостачання і водовідведення, застосування застарілих технологій водопідготовки знижується якість питної води, підвищуються ризики виникнення надзвичайних ситуацій техногенного і епідемічного характерів».

В Національній Доповіді 2017 Цілі сталого розвитку: Україна визначено, як головні завдання:

  • забезпечити доступність сучасних систем водовідведення, будівництво та реконструкцію водозабірних та каналізаційних очисних споруд із застосуванням новітніх технологій та обладнання;
  • зменшити обсяги скидання неочищених стічних вод, насамперед з використанням інноваційних технологій водоочищення на державному та індивідуальному рівнях.

Колосальні об’єми забруднень, які надходять в Україні у гідросферу організовано з діючих каналізаційних очисних споруд і неорганізовано від окремих господарств і населення уже не можуть бути очищеними природним шляхом.

Виникає питання, чому, наприклад, у ріці Рейн де була надзвичайно забруднена вода, зараз чиста вода і в ріку повернулись цінні види риб!

Чому ми десятки років констатуємо тільки погіршення стану гідросфери?! Причин можна назвати безліч, але головна – незадовільна очистка стічних вод!

Проведено експертну оцінку роботи звичайних малопотужних очисних споруд каналізації повної біологічної очистки за ТП 902-2-224 «Станция биологической очистки сточных вод с установками заводского изготовления производительностью 200 м.куб/сут», 1973, за яким збудовані очисні споруди каналізації в невеликих населенних пунктах і на підприємствах.

З 1973 року відбулись певні зміни в розумінні біохімічних процесів очистки стічних вод, які сконцентровані в нині діючому ДБН В.2.5-75:2013 «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди. Основні положення проектування».

За вихідними даними наведеними в типовому проекті проаналізована ефективність роботи очисних споруд каналізації за ТП 902-2-224 «Станция биологической очистки сточных вод с установками заводского изготовления производительностью 200 м.куб/сут», 1973, з позицій нового ДБН В.2.5-75:2013, з’ясували, чи можуть ці споруди ефективно очищати стічну воду, яка економічна ефективність цих споруд, а паралельно визначили чи може заміна окремих вузлів і механізмів, на час ремонту, без модернізації технологічного процесу, покращити якість очистки стічних вод.

Для зменшення кількості тексту надаються тільки висновки:

Очисні споруд каналізації за ТП 902-2-224 «Станция биологической очистки сточных вод с установками заводского изготовления производительностью 200 м.куб/сут», 1973 забезпечать очистку стічних вод в кількості 200м.куб/доб, які характеризуються проектним забрудненням: БСК5=270,0мг/дм3, азот амонійний 32,0мг/дм3, фосфати 13,2мг/дм3. За потреби кисню в 168,2кг/доба в аеротенки з використанням дрібнобульбашкових аераторів подається 1913,0кгО2/доб хоча може бути використано тільки 240,0…336,0кг/доба, що говорить про певний запас кисню і значну надлишкову подачу повітря.

Норми водоспоживання і норми забруднення з 1973 року не змінилися, але фактична якість стічної води суттєво погіршилась, з’явились нові побутові забруднюючі речовини, збільшилась кількість стічних вод, які надходять на очисні споруди каналізації.

В таких умовах очисні споруд каналізації за ТП 902-2-224 «Станция биологической очистки сточных вод с установками заводского изготовления производительностью 200 м.куб/сут», 1973 можуть гарантувати нормативну очистку стічних вод обмежено, так як їх максимальна технічна здатність окислення забруднюючих речовин дрібнобульбашковою аерацією визначена можливістю використання кисню в кількості не більше 336,0кгО2/доб.

Ремонт діючих очисних споруд з заміною окремих вузлів і обладнання забезпечує очистку стічних вод з рівнем забруднення, для очистки якого необхідно не більше 336,0кгО2/доб і не вирішує питання у разі погіршення якості стічних вод, або збільшення кількості стічних вод, так як зберігається неефективна система дрібнобульбашкової аерації стічних вод, яка не може забезпечити необхідну на сьогодні окислювальну потужність очисних споруд.

Пропонуємо проводити гідравлічну модернізацію діючих очисних споруд каналізації з доповненням неефективних дрібнобульбашкових аераторів високоефективними струминними аераторами, що дозволить збільшити концентрацію активного мулу до 20г/дм3.

Надаємо таблицю порівнянь ефективності різних способів аерації.

table